Pages Navigation Menu

szerokie pozycjonowanie Warszawa

Witarianizm – zdrowie czy zagrożenie?

Witarianizm – zdrowie czy zagrożenie?

Z każdym rokiem powstaje coraz więcej rozmaitych diet i tendencji żywieniowych, które zdobywają zwolenników i przeciwników na całym świecie. Przykładem takiej diety, która budzi sporo emocji jest witarianizm. Na czym polega i skąd biorą się kolejne wątpliwości z nim związane? O tym opowiemy poniżej.

Jak zostać witarianinem?

Jeśli pragniemy zostać witarianami, zasada jest bardzo prosta. Należy spożywać wyłącznie nieprzetworzone, surowe produkty. Nie można poddawać ich obróbce termicznej, która zmieni ich właściwości. Jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest lekkie podgrzanie posiłku.

Najczęstszym spotykanym na świecie wariantem tej diety jest witarianizm wegański, który odrzuca spożywanie pokarmów odzwierzęcych. W jego ramach pojawiają się również inne, jeszcze bardziej restrykcyjne diety, najczęściej opierające się na jednym składniku, na przykład soku owocowym, kiełkach lub samych owocach.

Surowa dieta opinie

Niestety, witarianizm nie doczekał się jeszcze naukowego opracowania, pokazującego jego długofalowy wpływ na ludzkie zdrowie. Ma on swoje niepodważalne zalety, jednakże w diecie tej występują również ograniczenia, jak choćby dostarczanie białka i witaminy B12. Należy zatem podchodzić do niej ze zdrowym rozsądkiem oraz zawsze konsultować się z lekarzem.